Size bir telefon kadar yakınız
0532 063 28 68
Dil Seçin
tr

ARAÇ KANTARI

ARAÇ KANTARI

Araç kantarı

Karayolları taşımacılığında trafiğe çıkan yük aracının bir tonaj limiti bulunmaktadır. Bu tonajın geçirilmesi durumunda cezalar söz konusu olmaktadır. Cezalara maruz kalmamak için doğru bir tartım yapmak ve ağırlığı belirlemek gerekmektedir.

Tonajı kolaylıkla belirlemeye fırsat sunan endüstriyel tartım cihazına araç kantarı denilmektedir. Araç kantarları kullanırken önce araç boş olarak tartılmaktadır, daha sonra ürünlerle dolu araç tekrar tartılarak ürün tonajı da belirlenmektedir.

Zaten aracın yüklenmesi, taşımanın yapılması ve aracın boşaltılması zorken tartımın kolaylıkla yapılmasına fırsat sunan araç kantarı oldukça tercih edilmektedir.

Araç kantarı pek çok sektör tarafından kullanılmaktadır, ancak bazı sektörler için daha önemlidir. Maden sektörü, taş ocağı, inşaat sektörü ve gıda sektörü ürünlerin taşınması sırasında araç kantarı kullanımına çok sık rastlanmaktadır.

Bu sektörlerin satış işlemleri kadar hammadde alımlarında da kantar kullanımı söz konusudur. Araç kantarları işletmeler için hem maliyet hem de zaman tasarrufu sağlamaktadır.

Araç kantarlarının olmaması durumunda tartımların yapılması büyük bir zaman alacaktır. Ayrıca tartım işleminde görevli olacak personellerin ve özel araçların maliyetleri söz konusu olacaktır. Bu kapsamda araç kantarının faydaları işletmeler için oldukça büyüktür.

Araç kantarı kurulum işlemleri önemlidir, kurulum yapacakların araç kantarı kalibrasyonu hususunda uzmanlığının olması gerekmektedir. Dünya kantar olarak firmamız araç/tır kantarı kurulumu ve kalibrasyonu işlemlerinde kaliteli ve güvenilir hizmet sunmak üzere çalışmaktadır.

Firmamız yeni nesil teknolojileri kullanarak ve gerekli Ar-Ge çalışmalarına önem vererek dünya pazarlarınca kabul edilen yüksek standartlara olan kaliteli tartılar üretmektedir. Tır kantarlarının hatalı ölçüm yapmaması çok önemlidir.

Hatalı yapılacak ölçümler şoförün para cezası almasına ve yolculuğuna devam edememeği için teslimat gecikmelerine neden olabilmektedir. Yaşanacak bir gecikme hem alıcı hem de satıcı için önemli sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle araç kantarlarının güvenilir firmalardan alınması ve kaliteli, hassas ve doğru ölçüm yapması çok önemlidir.

Araç Kantarları istenilen ton ölçüsüne göre ayarlanabilmektedir. Ayrıca sektörlere özgü olarak hazırlanan kantarlar söz konusudur. Dünya Kantar firmamız zemin üstü tır kantarı, zemin altı(çukur tip) tır kantarı, 60 ve 80 tonluk kantar, hayvan kantarı, mermer kantarı, vagon kantarı, demirci baskülü gibi özel tartım cihazlarını ürün yelpazesinde barındırmaktadır.

Araç kantarları, tır kantarları ya da kamyon kantarları olarak anılan kantarlar ihtiyaca göre kalibre edilebilmekte ve istenilen ebatlarda üretilmektedir. Farklı boyutlara sahip kantarların olması, bu araç kantarlarının pek çok sektörde kullanılmasını ve  yapılan işlemlerin kolaylaşmasını sağlamıştır.

Araç kantarını önemli kılan en önemli faktörlerden ilki yasal zorunluluklardır. Yolların bozulmasına neden olan ağır tonajlı araçların trafik kazalarına sebep olma ihtimalleri yüksektir. Bu nedenle Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirli limitler belirlenmiştir.

Belirlenen limitlere uyulup uyulmadığına dair gerekli kontroller Türkiye’nin yaklaşık 24 önemli giriş ve çıkış noktasında 7/24 saat gerçekleştirilmektedir. Bu kontrol noktalarında belirlenen limiti aşan araçlar tespit edilerek gereken idari para cezaları kesilmektedir.

Bu yöntemle kaza sayılarının azaltılması ve can kayıplarının engellenmesi sağlanmaktadır. Kontrol noktalarında kantara girme zorunluğu olan araçlar arasında tırlar, kamyonlar, yük kamyonları ve nakliye kamyonları yer almaktadır.

Bu araçların ortak noktası ticari ve büyük araç olmaktadır. Bu araçların yaptıkları kazalarda sıklıkla limitlerinin üstünde yük aldıkları tespit edilmiştir. Bu nedenle bu araçlar ile ilgili yapılan kontroller oldukça sıkı tutulmaktadır.

Kantar cezaları almamak ve öngörülemeyen sorunlar yaşamak için pek çok sektörün araç kantarı ihtiyacı söz konusudur. Dünya Kantar firmamız (https://dunyakantar.com/) müşteri memnuniyeti ve hak anlayışını benimseyerek Türkiye’ye ve Dünya’ya kaliteli araç kantarları üretmektedir.